top of page
IMG_9955.jpg

Nazywam się Dana Samperio. Jestem psychoanalityczką jungowską w trakcie certyfikacji w Instytucie im. Carla Gustava Junga w Zurychu. Swoją przygodę z psychologią głębi rozpoczęłam prawie dwie dekady temu w Anglii, gdzie studiowałam psychoanalizę Freudowską i postfreudowską. Swoją ścieżkę terapeutyczną postanowiłam kontynuować jednak w ujęciu jungowskim.
 
Wybór właśnie tego podejścia psychologicznego wiąże się z tym, iż pozwala ono na stopniowe budowanie poczucia całkowitości (pełni) poprzez rozumienie natury nieświadomych procesów, wewnętrznych konfliktów i kompleksów psychicznych oraz stopniowe odkrywanie przyczyn cierpienia w sferze psychicznej jak i duchowej.
 
W procesie analitycznym skupiam się nie tylko na autobiograficznej narracji, ale również kontekście świata wewnętrznego i jego związku pomiędzy osobistymi doświadczeniami w obrębie kultury, rasy, płci, orientacji seksualnej czy pełnionych ról społecznych a zagadnieniami historycznymi, socjologicznymi, filozoficznymi oraz szeroko pojętą sztuką. W pracy terapeutycznej angażuje wewnętrzne obrazy, które wyłaniają się z nieświadomości w formie symboli przy użyciu analizy snów, obrazów, aktywnej imaginacji i sandplay.
 
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w Polsce, Anglii i Szwajcarii; na oddziale psychiatrycznym, w opiece środowiskowej osób dorosłych chorujących psychicznie oraz w zamkniętym ośrodku terapeutycznym dla młodzieży. Obecnie pracuje w prywatnej praktyce w Zurychu oraz Międzynarodowym Instytucie Rozwoju  i Zarządzania w Lozannie. Poza prowadzeniem praktyki analitycznej zajmuje się szeroko pojętą psychoedukacją, prowadzę grupy analizy snów i baśni, organizuje również warsztaty rozwojowe.  
 
W swoim rozwoju zawodowym zajmuje się szukaniem linku pomiędzy psyche, somą a polis. Oprócz psychologii interesuje się medycyną chińską, sztuką oraz doświadczeniami rytuału jako społecznym geście wyrażania znaczenia. Prywatnie od kilkunastu lat tworzę związek z mężczyzną z ameryki łacińskiej w którym towarzyszy nam buldog Voldemort.  
 

IMG_9588_edited.jpg

Clarissa
Pinkola Estés

Ludzki żywot to wielotomowa powieść. Nawet jeśli jakiś epizod kończy się katastrofą i pożogą, to czeka nas kolejny rozdział, a po nim następny. Otwierają się przed nami nowe możliwości naprawienia błędów i stworzenia sobie życia takiego, na jakie zasługujemy. (...) Słuchać, uczyć się, iść dalej. Taki jest morał tej baśni. 

bottom of page