top of page
Search
  • Writer's pictureDana Samperio

Tajemnice Cienia w Snach

W tajemniczym świecie snów toczy się spektakl relacji, konfliktów oraz odkryć, rzucając cienie, które odsłaniają ukryte fragmenty naszej psychiki. Carl Jung, jako pionier psychologii, zgłębiał istotę cienia - tajemniczej postaci symbolizującej zapomniane i zanegowane aspekty naszej osobowości, rozwijającej się w obszarach nieświadomości.


Sny, które formują się w naszej podświadomości, często ukazują nam różnorodne postacie, zarówno te znajome, jak i zupełnie obce. Mogą to być osoby związane z naszym codziennym życiem, ale także stworzenia wytworzone przez nasze umysły. W tym zróżnicowanym spektrum pojawia się postać cienia, na początku przybierająca formy niezwykłe - czy to obce istoty, czy też potwory. To właśnie ta postać staje się konfrontacją, niechcianą, ale nieuniknioną obecnością, zapowiadając nadejście nieznanego cyklu życia.


Ewolucja cienia we śnie to proces, który przechodzi od nie-ludzkich form do humanoidalnych kształtów, odzwierciedlających niechciane i odpychające cechy, których nie chcemy przyjąć. W miarę rozwoju narracji snu, te cieniste postaci przekształcają się w istoty, które tolerujemy z pewną rezerwą, nieistotnych znajmych, a w końcu znajome twarze - przyjaciół, krewnych, a nawet kochanków. Ta transformacja symbolizuje głęboką integrację odrzuconych cech w nasze świadome ja.


Rozważmy los młodej dziewczyny, która, tłumiąc swe wrodzone umiejętności, dojrzewa do dorosłego życia pełnego zadowolenia, aż do chwili, gdy stanąwszy w obliczu trudnego dylematu lub niejasnej melancholii, odczuwa impas wynikający z nieświadomości - obszaru, który nie został dotknięty przez świadomą uwagę. To właśnie tutaj pojawiają się postacie cienia, na początku nieuchwytne w swoich niezwykłych formach, odzwierciedlające uśpione talenty, które musi ona uznawać. Te spotkania często przybierają formę koszmarów, będących wynikiem gwałtownego odrzucenia jej stłumionych cech.


Wśród tych przerażających snów tkwi jednak możliwość pojednania. Poprzez interakcję z postacią z koszmaru - akceptując, rozumiejąc i włączając jej istnienie - jesteśmy w stanie wprowadzić harmonię pomiędzy naszą świadomością a nieświadomością. Koszmary ustępują, gdy ich cel zostaje zrealizowany.


Kraina snów służy jako scena dla psychiki, miejsce, gdzie rozgrywa się wiele różnych scenariuszy, skłaniając nas do rozwoju i samorealizacji. Nawet ci, którzy twierdzą, że nigdy nie śnią, są nieświadomymi uczestnikami nocnych psychodram, przechodząc ewolucję charakteru poza świadomym postrzeganiem.


Natomiast, skrajne postacie cienia, które wydają wstrętne cechy, pojawiają się, gdy nasza sztywność blokuje nasz postęp. Podobnie jak cień wyłania się, kiedy pada nań światło, nadmierny obraz samego siebie generuje wewnątrz nas bardziej mroczne cienie. To w tych momentach wyolbrzymionego postrzegania samego siebie cień ukazuje się w swojej najbardziej niebezpiecznej postaci, sygnalizując znaczący brak równowagi.


Rozumienie powstawania postaci cienia w snach odsłania skomplikowany taniec pomiędzy naszym świadomym "ja" a nieświadomością. Akceptacja tych cienistych postaci, nawiązanie z nimi kontaktu i ostateczne włączenie ich stłumionych cech do naszej świadomości zapowiada odkrywczą podróż w stronę akceptacji siebie i integralności.
"The shadow" autorstwa Stevena Kenny. Źródło obrazu: https://rb.gy/iw9k1t


0 comments

Comments


bottom of page