top of page
Search
  • Writer's pictureDana Samperio

Terapia w Piaskownicy (ang. Sandplay Therapy)


„Często ręce rozwiążą zagadkę, z którą intelekt zmagał się na próżno”.

Carl JungTerapia w Piaskownicy jest uznaną metodą psychoterapii pacjentów w różnym wieku, zapoczątkowaną przez szwajcarską psychoanalityczkę Dorę Kalff.


Autorka metody w opisie warunków terapii wprowadziła pojęcie „wolnej i bezpiecznej przestrzeni”. Porównuje ona proces terapii do wspinaczki górskiej, określając obecność terapeuty jako spełniającą jednocześnie rolę przewodnika i olinowania.


Terapia w Piaskownicy służy wspieraniu naturalnego procesu, który odbywa się poza racjonalnym obszarem psychiki. To wsparcie zapewnione jest poprzez stwarzanie odpowiedniej przestrzeni symbolicznej w trakcie sesji terapeutycznych.W Sandplay wykorzystuje się przestrzeń wielkość dużej szuflady, której wnętrze pomalowane jest na kolor niebieski symbolizujący wodę, a także suchy lub mokry piasek. Pacjent ma również do dyspozycji zbiór kilkuset figurek przedstawiających ludzi, zwierzęta, symbole religijne czy też elementy natury. Z pomocą tych środków klient tworzy symboliczne obrazy, w których odnajdywane są głębokie znaczenia, leżące u podstaw problemów i stanowiące drogę do ich przezwyciężenia.


Prostota i głębia Sandplay zapewnia przestrzeń do kontaktu z wewnętrznym, symbolicznym światem. Podstawowym założeniem Sandplay jest to, iż psychika ma naturalną tendencję do samoleczenia. Podobnie jak nasze fizyczne rany, które goją się w korzystnych warunkach, psychika ma instynktowną mądrość, która pojawia się, gdy jest w stanie działać naturalnie.


Zadaniem Terapii w Piaskownicy nie jest wprowadzanie zmian w życie klienta. Jej celem jest zapewnienie psychice odpowiednich warunków umożliwiających integrację i przemianę w sferze wewnętrznych konfliktów tak, aby przepracowane trudności mogły się pojawić w życiu jako ugruntowany rezultat zmiany wewnątrzpsychicznej.


Przy wystarczającej ilości czasu i zrozumienia, Sandplay może wprowadzić klienta w warstwy doświadczeń, które są przedwerbalne i dawno zapomniane w świadomym umyśle. Poprzez namacalne pojawienie się osobistych i archetypowych symboli w bezpiecznej przestrzeni piaskownicy, klient zmierza w kierunku poczucia równowagi i całości.


Praca w piaskownicy jest niezwykle skuteczna przede wszystkim dzięki możliwości dotarcia do pamięci zawartej w ciele pacjenta. Dzięki użyciu rąk i dotyku, pacjent ma możliwość odtworzenia pre-werbalnych lub zapomnianych doświadczeń, które wciąż mocno tkwią w jego ciele.


Sandplay są tworzone w wolnej i chronionej przestrzeni, w której terapeuta nie interpretuje, nie zakłóca ani nie kieruje symboliczną ekspresją klienta. Terapeuta Sandplay zachowuje postawę otwartości i akceptacji, tak aby klient mógł bez krytyki wnieść do świadomości nieświadomy materiał.Zdjęcia: Agnieszka Jabłońska

0 comments

Comments


bottom of page